کمندور - komondor

معرفی

شهرت کمندور ها برای پوشش طناب مانند خود می باشد آنها همیشه نیاز به مراقبت و نگه داری دارد.کمندور در گروه سگهای کار می باشد و یک متفکر مستقل و با حوصله است که می تواند جسور و یا سلطه گر باشد. اگر چه معمولا آرام است اما به عنوان یک سرپرست طبیعی در زمانی نیاز کاملا بی باک است و نیازمند به ورزش روزانه به صورت پیاده روی های طولانی را دارد و بهتر است در محیطی باز نگه داری شود.

کمندور یک نژاد مجارستانی است و به طور سنتی برای محافظت دام در تپه های کشور مادری خود مورد استفاده قرار می گرفته است. کمندور یک حیوان قدرتمند با غریزه محافظ قوی می باشد . این نژاد اولین بار توسط Cumans، مردم کوچ نشین مناطق دریای سیاه به اروپا آورده شد.

ارتفاع : در نرها  80 – 65 سانتی متر، درماده ها  70 – 60 سانتی متر
وزن: درنرها  61 – 50 کیلو گرم، در ماده ها 50 – 36 کیلو گرم
کمندور ها دارای جمجمه گسترده ، چشم بادامی شکل ، و گوش سه گوش با  موهای طناب شکل و بلند که در بلوغ به زمین می رسد، می باشند.

کمندورها دارای خلق و خو پرانرژی ، بازیگوش ، مهربان با رابطه دوستانه ای نسبت به سگهای دیگر و حیوانات خانگی به ویژه دام ونیز افراد غریبه می باشد. آنها مشتاق یاد گیری تمرین ها می باشند که این امر موجب سهولت در آموزش می شود. کمندور ها در دیده بانی و حفاظت ، بسیار توان مند می باشند. این نژاد آب و هوای گرم را دوست ندارد اما بسیار مقاوم به سرما می باشد.

کمندورها سگهایی باهوشی هستند و در زمان آموزش به خوبی عمل می کنند. آنها می توانند قوی و کله شق باشند و این دلیل خوبی برای همراهی کمندور درخانواده می باشد. ولی آنها بهترین انتخاب برای اولین تجربه ی داشتن یک سگ در خانواده نمی باشد.
کمندرها نسبت به روش های آموزشی سخت تمایلی ندارند اما به روشهای مثبت و ساده پاسخ خوبی می دهند، بخصوص زمانی که تشویقی مناسب و خوبی در انتظارشان باشد.

کمندور ها سگ های خوبی برای خانواده هستند و رابطه خوبی با بچه ها دارند و می دانند نسبت به سگهای دیگر چگونه عمل کنند، اما وقتی جوان و پر انرژی هستند باید بیشتر مراقب رفتارهایشان بود به خصوص زمانی که با گربه یا حیوانات کوچک بر خورد می کنند.

طول عمر کمندورها 10 – 12 سال می باشد. از مشکلات سلامتی می توان به مشکلات لگن ( دیسپلازی)، نفخ معده، مشکلات پوستی و بیماری چشمی (انتروپیون) نام برد.

کمندور ها مانند تمامی سگهای مو بلند، نیازمند برس کشیدن و اطمینان از تمیزی سطح پوست می باشند. آنها نیاز به ورزش و پیاده روی روزانه دارند. کمندور های داری موهای طناب شکل و بلندی دارن که در بلوغ به زمین می رسد و نیاز به مراقبت منظم دارد اما شما نباید موهی آنها را برس بکشید دستهای طنابی شکل را مرتب کرده وگاهی بشورید. به خاطر داشته باشید که موهای اطراف چشم را مرتب و کوتاه کنید تا از بیماری های چشمی جلوگیری کنید.

کمندور ها سگهایی پر انرژی هستند و روزانه حداقل نیاز به 60 دقیقه ورزش را دارند، زمانی که شما نمیتوانید نیاز ورزشی کمندور رو برطرف کنید ممکن است سگ شما کمی سرد و ساکت شود حتی گاهی میتواند رفتارهای جدیدی در اطراف خانه از خود بروز دهد. شاید یک پیاده روی کوتاه در صبح خوب باشد اما حتما در طول روز باید به پیاده روی طولانی با سگتون بپردازید.

ویژگی ها

سازگاری 60%
سایز 80%
فعالیت 80%
آموزش پذیری 80%
ریزش مو 20%
مراقبت از مو 100%
زندگی در آپارتمان 20%
واق واق کردن 60%
دوستی با گربه 40%
دوستی با کودکان 80%
دوستی با سگ ها 20%
سلامت 60%
تحمل تنها ماندن 20%
هوش 80%