وایر فاکس تریر - Wire Fox Terrie

معرفی

پمبروک ولش کرگی – Pembroke Welsh Corgis  سگی کوتاه قامت  با وقار و خوش رفتار است همچنین انرژی و بازیگوشی آنها بسیار دلنشین است متاسفانه به دلیل تعداد کمشان امروزه دربین نژاد های آسیب پذیر قرار گرفته اند. آنها به عنوان یه حیوان خانگی بی نظیر هستند و همیشه از همزیستی با خانواده ها لذت می برند و به راحتی می توننند در آپارتمان ها زندگی کنند. همچنین آنها بسیار سرگرم کننده و بامزه هستند.

این نژاد در دسته سگهای گله قرار می گیرد.

اولین وایر فاکس تریر که به رسمیت شناخته شد “Old Tip” نام داشت است.
اعتقاد بر این است که Smooth Fox Terrier از ترکیب Old English terriers  با Bull Terriers بوجود آماده است و برای شکار کردن از آنها بهره مند می شدند.
همچنین  Wire Fox Terrier از همان تریر سرچشمه گرفته بشد با این تفاوت که کمی موهای تریر های استفاده شده بلند بوده است. در سال 1876 اولین استانداردهای نژاد توسط افسران باشگاه فاکس تریر ایجاد شد و تاکنون کمی تغییر کرده است.

ارتفاع : نر 41 – 36  سانتی متر، ماده   38 – 33  سانتی متر

وزن: نر 9 – 7 کیلو گرم، ماده  8 – 6  کیلو گرم

وایر فاکس تریر سگهای پر جنب و جوش و هوشیاری هستند که همیشه آماده تعقیب کردن می باشند. آنها در یک جامعه کوچک قدرت زیادی را به نمایش می گذارند و همیشه آنها پاهای قوی و عضلانی می باشند. رنگ بینی میتواند سیاه و سفید باشد.
آنها دارای چشمهای دایره ای شکل و  کوچک هستند . گوش های آنها کوچک و V شکل هستند که به طرف پیشانی سگ نزدیک می شوند و پوست ها به شدت ضخیم هستند.  گردن آنها عضلانی، طولانی و شانه ها پهن میباشد. فک آنها به نسبت کمی درشت  و قوی می باشند و همچنین دندان ها م پوشانی خوبی دارند.
پایه های عقبی عضلانی و قوی هستند وایر فاکس تریر دارای ران های بلند و قدرتمند هستند.رنگ های قابل قبول به شرح زیر می باشد:

همه سفید
سفید و قهوهای مایل به زرد
نشانه های سیاه و قهوهای مایل به زرد یا سیاه

وایر فاکس تریر سگ های کوچک و دوست داشتنی می باشند و از تنوع شخصیتی زیادی برخوردار می باشند.. آنها یکی از بهترین نگهبانان در بین نژاد ها می باشند و سپرستان سریعا متوجه خواهند شد که یک غریبه در آنجا حضور دارد. آنها به خوبی از سپرستان خود محافظت می کنند.از آنجایی که آنها بسیار پر جنب و جوش هستند باید از سن کم آموزش های لازم برای اجتماعی شدن آنها شروع شود. همچنین آنها حفر کننده های مشهوری هستند ، تقریبا می توانند هر جایی را حفر کنند.

وایر فاکس تریر با توجه به اینکه از هوش خوبی برخوردار هستند اما می توانند بخاطر شخصیت مستقل خود در آموزش ها کمی چالش برانگیز باشند. آنها را می توانید به عنوان هدایت کننده در مسیرها بخوبی آموزش دهید. آموزش های مقدماتی برای آنها باید هرچه زود تر شروع شومد چرا که آنها علاقه زیادی به حفر کردن و جویدن دارند. بهترست سریعا اجتمای شده تا راحت تر کنترل شوند.

هر دو نوع این نژاد با بچه ها رابطه خوبی دارند و برای اکثر خانواده ها حیوان خانگی مناسبی می باشد. با این حال هر گونه تعامل بین سگ ها و کودکان باید توسط یک بزرگسال کنترل شود.
معمولا فاصله خود را با غریبه ها ( افراد، سگهای دیگر و حیوانات خانگی ) حفظ می کند. و همیشه شما را از ودن آنها مطلع می کند.
برای مشاوره بیشتر لطفا مقاله ما ” در اطراف سگها مراقب فرزندان خود باشید ” را مطالعه کنید.

طول عمر وایر فاکس تریر 14 – 13 سال می باشد. از مشکلات سلامتی خاصی نمی توان نام برد . آنها بسیار مقاوم هستند، اما این دلیل نمی شود که آنها را چک نکنید. آنها در فصول گرم بخوبی عمل نمی کنند.

 

 

مانند تمامی سگها وایر فاکس تریر هم نیاز به مراقبت های منظم از قبیل برس کشیدن و شستشو مناسب می باشد تا مطمئن باشیم که سلامت پوشش و پوست آنها در بالاترین سطح قرار دارد. همچنین باید به طور منظم روزانه ورزش کنند تا اطمینان حاصل شود که آنها سالم باقی خواهند ماند.

همچنین بهتر است که گوش های سگ را بررسی کرده و آنها را در صورت لزوم پاک کنید. لازم بذکر است غذای مناسب و  با کیفیت که تمام نیازهای تغذیه ای آنها را در طول زندگی برآورده کند، در اختیارشان قرار گیرد.

وایر فاکس تریر حداقل یک یا دو بار در روز به مدت یک ساعت به پیاده روی نیاز دارند و همچنین نیاز به تحریک ذهنی (بازی های تعاملی) بالایی دارند. باید تمرینهای روزانه منظم انجام شود. با توجه به اینکه این نژاد نسبت به گرما از تحمل کمتری برخوردار است بهتر است در فصول گرم آنها را صبح به پیاده روی ببرید.

منبع:  www.pets4homes.co.uk .

مترجم و گردآورنده: محمدرضا طالبی

ویژگی ها

سازگاری 60%
سایز 40%
فعالیت 80%
آموزش پذیری 40%
ریزش مو 40%
مراقبت از مو 40%
زندگی در آپارتمان 60%
واق واق کردن 100%
دوستی با گربه 20%
دوستی با کودکان 100%
دوستی با سگ ها 40%
سلامت 100%
تحمل تنها ماندن 60%
هوش 60%
توانایی نگهبانی 100%