تیر, 1396 بدون نظر راهنمای پزشکی

ویروس هاری سگ ها

در کشورهایی مانند کانادا که ویروس این بیماری وجود دارد ، سگها بطور منظم واکسیناسیون می شوند. ویروس هاری می تواند به تمامی پستانداران منتقل شود و عقلب کشنده است. این بیماری از طریق بزاق دهان حیوان آلوده به این بیماری منتقل می شود، معمولاً ناشی از گاز گرفتن است. این ویروس می تواند توسط بزاق دهان از طریق چشم ، دهان ، بینی یا زخم پوستی وارد بدن شود.
در اروپا ، روباه ها منشع اصلی انتقال این ویروس هستند ، در مکزیک و دیگر کشوهای لاتین و شهرهای مرکزی آمریکایی ، سگها منتقل این ویروس می باشند. در کانادا و ایالات متحده آمریکا منشع انتقال این بیماری اکثراً روباه ها ، راسوها ، خفاش ها ، راکون ها و گرگهای صحرایی می باشند ، که اغلب نزدیک انسانها زندگی می کنند. این نزدیکی باعث می شود که این ویروس به حیوانات مزرعه ، حیوانات خانگی و انسانها نیز سرایت کند.
دوره پنهان این بیماری می تواند از ۲ هفته تا ۶ ماه باشد. در مراحل ابتدایی ، هاری معمولاً باعث تغییر اخلاق و رفتار می شود. بطور مثال حیوانات عشائی ( حیواناتی که در شب فعالیت می کنند) در روز دیده می شوند. پرندگان وحشی ممکن است دیگر از انسانها نترسند و حیوانات ساکت و آرام ممکن است پر تحرک یا حتی پرخاشگر شوند. سگهای آلوده شده به این بیماری از روشنایی دوری می کنند.
وقتی این بیماری گسترش پیدا کند ، حدود ۲۵ درصد از سگهای آلوده ، چهره ;عصبی; پیدا می کنند و بدون هیچ دلیلی به دیگران حمله می کنند. حیوانات آلوده به هاری که چهره ;عصبی; پیدا می کنند بسیار خطرناک می باشند. ۶ روز بعد از نمایان شدن علائم مرض آنها معمولاً به کما رفته و می میرند.
دسته دیگر چهره ای;گنگ; پیدا می کنند ، عضلات دهان و گونه از کار می افتند و دیگر قادر به قورت دادن چیزی نمی باشند و این امر باعث می شود که آب از دهانشان بیرون بریزد. این حیوانات بندرت تا ۲ هفته بیشتر زنده نمی مانند.

ویروس هاری در سگها
ویروس هاری در سگها
ویروس هاری در سگها

پیشگیری:

برای اینکه در کنادا اکثراً هاری از طریق حیوانالت وحشی منتقل می شود ، کنترل آن دشوار می باشد. انداختن طعمه واکسینه شده از هوا ، به دام انداختن ، واکسیناسیون کردن و سپس رها کردن رکون ها و واکسیناسیون منظم حیوانات خانگی باعث کم شدن این بیماری می شود. هرکسی بخواهد از آمریکا سگی را وارد کانادا کند باید مدرکی جهت نشان دادن واکسیناسیون شدن حیوان جهت هاری در ۳۶ ماه گذشته داشته باشد ، تنها مدرک واکسیناسیون برضد بیماری هاری کافی نمی باشد. همچنین هر کسی از کانادا بخواهد سگ خود را به آمریکا ببرد به مدارک واکسیناسیون حیوان احتیاج دارد.
هرکسی که بخواهد حیوان خود را به کشوری ببرد ، اول باید قوانین کشور مقصد را بررسی کند. بسیاری از کشورهای جزیره ای مانند (هاوایی ، استرالیا و نیوزلند) دارای قوانین محکمی جهت قرنطینه کردن حیوان برای جلوگیری از ورود بیماری به کشور دارند.

احتیاط:

اگر سگ شما با حیوانی که حامل بیماری هاری است درگیر شد ، بزاق دهان حیوان آلوده به بیماری ممکن است روی پوشش یا زخم سگ شما باشد. این اقدامات را انجام دهید:
ـ هرگز سعی نکنید حیوانی که حمله کرده است را بگیرید.
ـ برای گرفتن حیوان خود از دستکش یا حوله استفاده کنید.
ـ حیوان خود را نزد دامپرشک ببرید.
ـ اگر حیوان شما جهت بیماری هاری واکسیناسیون شده است ، بهتر است در مدت ۷۲ ساعت دوباره جهت اطمینان به او واکسن هاری زده شود.
اگر شما توسط حیوانی که حامل بیماری هاری است گاز گرفته و زخمی شده اید یا بزاق دهان آن حیوان وارد زخم باز شما یا بینی ، چشمها یا دهانتان شده است ، زخم را با صابون یا ماده ضدعفونی کننده بشوئید. این کارها باعث می شود که ویروس سریعتر بمیرد ، بعد از آن بسیار حیاطی است که هر چه سریعتر به دکتر مراجعه کنید. مداوای آن واکسیناسیون می باشد.
پیشگیری های دائمی برای جلوگیری از ویروس هاری:
ـ به خاطر داشته باشید که هر سال به حیوان خود واکسن هاری بزنید.
ـ به حیوان خود اجازه ندهید که آزادانه همه جا برود. بخصوص در شب.
ـ هرگز به حیواناتی که نمی شناسید دست نزده و بازی نکنید.
ـ به حیواناتی که به نظر مریض می آیند دست نزنید ، حتی اگر می خواهید به آنها کمک کنید. هرگز به جسد حیوانات مرده دست نزنید.
ـ هرگز به حیوانات وحشی در حیاط خود غذا نداده و آنها را جلب خودتان نکنید. هرگز سعی نکنید حیوانات وحشی را بگیرید.
ـ اگر در محل سکونت شما خفاش وجود دارد آنها را از آنجا بیرون کنید.

ویروس هاری در سگها
ویروس هاری در سگها
ویروس هاری در سگها

 

توسط دکتر مهرداد حلوائی
چند نكته كه حاصل تجربه يكي از دوستان پرورش دهنده مي باشد در زير آمده:
قندلاکتوز شیرخشک نوزادانسان و شیرگاو قاتل نوزادان سگ و گربه می باشد
۱- شیر خشک بدون لاکتوز نوزادانسان و یا شیر خشک مخصوص سگ و گربه که نوع ایرانی آن با قیمت بسیار مناسب نیز در دسترس هست مناسبترین گزینه است وخطرمرگ واسهال برای بچه گربه ندارد ولی شیر گاو به دلیل قند لاکتوز سمی وکشنده است وباعث اسهال وسپس مرگ حیوان می شود
۲- شیرخشک نوزاد انسان به دلیل قندلاکتوزباعث اسهال و نهايتا مرگ بچه گربه می شود برای درمان آن باید خیلی فوری توسط دام‍‍پزشک از طريق سرم تراپي انجام شود.
۳- برای شیردادن نوزاد گربه بهتراست اگرشیشه نوزاد گربه در دسترس نبود ازسرنگ انسولین که شیر را با فشارکم وارد می کند واز ریختن آن به ریه حیوان جلوگیری می کند استفاده شود امااگر بازبا فشاردادن زیادسرنگ انسولین، شیرزیاد وارد ریه حیوان شد حتما سریع آن را وارونه نگه داشته بطوريكه سربه طرف پایین باشد تا شیر ازبینی حیوان خارج گردد وخفه نشود
۴- اگر گربه مادردرمنزل، زایمان کرد بعد از زایمان واطمینان ازاینکه نوزادها درکنارمادر هستند ودمامناسب می باشد(۳۰درجه) بایدمحیط بسیارآرام وخلوت باشد و مادررا با فرزندان تنها گذاشت (هیچ انسان یاحیوان دیگری آنجانباشد تامادر بعداز استراحت به بچه گربه ها شیر دهد واگر به هردلیلی مادردرساعات اولیه تولد فرزندان خود را رهاکند دیگربعدازآن، آنها راقبول نمی کند وبزرگ کردن نوزاد گربه به دلیل ناتوانی زیادآن بسیارمشکل می باشد اما غیرممکن نیست
۵- اگرنوزاد گربه را بدون مادر، بزرگ می کنید دمای محیط باید حتما۳۰درجه سانتیگراد باشد چون نوزاد گربه نمی تواند درغیرازاین دما بدن خود را گرم نگه دارد وخطرمرگ وجوددارد
۶- درگربه ها وسگهای بزرگتر به جای تغذیه با جگرمرغ ، قلب مرغ داده شود که هزینه زیادی ندارد ومانند جگرمرغ باعث مشکلات استخوانی وعضلانی ودیسک کمرودرنهایت مسمومیت ومرگ حیوان نمی شود.

نوشته شده توسط دکتر مهرداد حلوائی برگرفته از www.doctorvet.ir

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE