تیر, 1396 بدون نظر راهنمای پزشکی

بررسی علل بوی بد دهان سگ

بوی بد دهان و یا در اصطلاح دامپزشکی هالیتوز (Halitosis) یکی از مشکلاتی است که همواره صاحبان سگ ها از آن رنج می برند. بوی بد دهن سگها می توانند دلایل متعددی از قبیل التهاب لثه، دیابت، تکه‌های مواد غذایی در تشکیل پلاگ های دندانی و ….. داشته باشد که ما در این مقاله به آن می پردازیم.

معمولا بوی بد دهان ناشی از خرابی دندانها ویا لثه می باشد بخصوص در سگهای کوچک که مستعد اینگونه بیماری ها هستند. اما اگر شما به طورمداوم شاهد نفس کشیدن ضعیف سگتان هستید احتمال اختلال در دستگاه تنفس و گوارشی وجود دارد توصیه ما این است که سریعا این موضوع را با دامپزشک خود درمیان بگذارید.

بررسی علل بوی بد دهان سگ

 7 دلیل که می تواند عامل بوی بد دهان سگ شما باشد.

گاهی اوقات با سگی برخورد کرده اید و متوجه بو بد دهانش شده اید ، یا به طور ناگهانی شاهد تغییر بوی دهان سگ خودتان شده اید که از نظر شما ناخوشایند بوده همانطور که گفته شد معمولا بوی بد دهان از دندان ها و لثه ها می باشد و شاید از اخرین خوراکی که سگ شما خورده است که با  مسواک زدن رفع می شود اما  تداوم  بوی بد دهن سگ ها می تواند عامل های حاد تری داشته باشد که شما باید این اتفاق رو جدی بگیرید

بررسی علل بوی بد دهان سگ

 

مشکلات دندان پزشکی و یا بیماری لثه

دکتر جفری استپین از SPCA پنسیلوانیا، می گوید: “شما میتوانید دندان های سگ خود را نگاه کرده و متوجه تغییراتی مثل تورم لثه ها و یا جرم تیره در بین داندان ها بشوید بهتر است در این زمان به دامپزشک خود مراجعه کنید.خرابی دندانها  و بخصوص لثه ها موجب ایجاد بوی نامطبوعی در دهان سگ ها می شود.

بررسی علل بوی بد دهان سگ

ماده سمی

برخی از سگ ها هر چیزی را می خورند، از جمله چیزهایی که برای آنها ضرر دارد. امروزه تعداد زیادی از انواع سم ها در خانه های ما پیدا می شود اگر به طور ناگهان بو دهان سگ شما نامطلوب شد و سگ حالت طبیعی خود را از دست داد سریعا با دامپزشک خود هماهنگ کرده و آنرا به نزدیک ترین دامپزشکی انتقال دهید.

بیماری های کلیوی

بیماری های متابولیک مثل بیماری کلیوی یا نارسایی می تواند نفس بدی را ایجاد کند. در واقع، کاهش عملکرد کلیه می تواند بوی بدی در دهان سگ مانند  بوی آمونیاک ایجاد کند.دکتر استیو از بیمارستان حیوانات و درمانگاه دندانپزشکی در مینه سوتا، می گوید: “مواد زائد که معمولا توسط کلیه ها از طریق جریان خون از بین می روند و تاثیری بر نفس سگهای مبتلا به نارسایی کلیوی می گذارد.

دیابت

دیابت کنترل نشده می تواند در سیستم ایمنی اختلال ایجاد کند و اجازه دهد باکتری ها در دهان سریعتر رشد  کنند و عفونت های دهانی را پیش بیاورند.

مواد خارجی

متاسفانه سگها مقدار زیادی از موادی غیرخوراکی را در طول زندگی خود می خورن، بعضی از این مواد سخت بوده و ایجاد پارگی در دهان میکند که بستر عفونت های دهانی را فراهم می کند، برخی مواد مانند مدفوع دیگر حیوانات و یا لاشه حیواناتی که مدت زیادی رها شده است نتنها موجب بوی بد دهان میشود بلکه ناقل باکتری های زیادی نیز می باشد.

تومورهای دهانی

دندان ها و لثه های سگ شما تنها دلیل نگرانی در مورد علل احتمالی نفس بد نیستند تومورهای دهان یکی دیگر از دلایل بالقوه می باشند ،رشد آنها اغلب بر روی رگ های خونی بسیار سریع است و باعث ایجاد مناطق مرده می شود و باکتری ها در آن نقطه جمع میشود و موجوب بوی بد دهان می شوند.به خاطر داشته باشید که تومورهای دهانی می توانند در شکل و اندازه متفاوت باشند، بنابراین اگر شما هر گونه توده یا تغییر رنگ در دهان سگ خود را متوجه شوید، باید توسط دامپزشک بررسی شود.

غذا

در حالی که زباله یا مواد غیر تایید شده دیگر می توانند عامل بوی ناخوشایند دهان سگ ها باشد ، غذاهای  خانگی و تجاری نیز میتوانند عامل دیگری باشند.غذای خانگی و تجاری هردو دارای مزایا و معایبی می باشند. غذاهای خشک  تجاری میتواند برای دندانها و کلیه ها بهتر باشد و آنها را تمیز نگه دارد اما از طرفی غذا های خانگی تازه تر و آبدار تر می باشند که برای دهان سگ نیز مفید می باشد.
اگر شما نگران این هستید که غذای سگ خود موجب نفس بد آن می شود، می توانید با دامپزشک خود برای پیدا کردن بهترین گزینه غذایی برای سگ خود همکاری کنید.

مترجم: محمد رضا طالبی

منبع: www.petmd.com.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *