شهریور, 1396 بدون نظر مقالات آموزشی
آموزش و تربیت سگ : مخالفت و نزاع سگ ها با یکدیگر

در خانه هایی که بیش از یک سگ نگه داشته می شود دلیل مخالفت و نزاع سگها با یکدیگر زمانی شروع می شود که یکی از سگ ها اقدام به گرفتن جایگاه آلفا می کند و دیگران هم نمی خواهندسر خم کند و در جایگاه کم اهمیتی در سلسله مراتب اجتماع خود قرار گیرند.

در ابتدا مشکل واقعی از سگ آلفا نمی باشد بلکه از سگ بتا و یا سگی که در چالش برای آلفا شدن هست می باشد. وقتی سگ ها ی دیگر احساس ناامنی در جایگاه خود در سلسله مراتب پیشین می کنند روبروی هم قرار گرفته و گاهی نزاع اتفاق می افتد.

انتظار می‌رود دلیل اکثر مشکلات در اجتماع سگ ها همین چالش می باشد.

 

در اینجا به معرفی برخی از موقعیت‌هایی که موجب عدم ثبات سلسله مراتب و نشان از رفتارهای سگ آلفا را می باشد؛ می پردازیم.
  • سگ و یا حیوان خانگی جدیدی که قرار است وارد خانه شود باید از قبل معرفی شود.
  • سگ های کم سن سال زمانی که به سن بلوغ می رسد به خصوص نرها، هورمون تستسترون در بدن آن ها افزایش پیدا کرده که شاید موجب ایجاد چالش های آلفا برای بدست آوردن بالاتربن جایگاه در سلسله مراتب اجتماع آنها می شود. چرا که درجوانی و بلوغ احساس می کنند توانایی تصاحب جایگاه آلفارو  را دارند، فارغ از عدم تجربه در این راستا.
  • مدت زمان فرمانروایی آلفا با گذشت زمان به دلایلی چون ضعیف شدن قوای بدنی، کهولت سن و مرگ به پایان میرسد و این جایگاه توسط دیگر اعضای گروه اشغال می شود.
  • شما باید همواره دقت داشته باشید سگهایتان را به طور یکسان آموزش دهید . گاهی نسبت به سگی که خجالتی است، احساس دلسوزی می کنید و بیشتر برایش وقت می گذارید به طور مثال اشتراک گذاشتن رخت خواب، در اختیار گذاشتن اسباب بازی های بیشتر و بغل کردن آن به خصوص در زمانی که توسط سگ آلفا رانده می شود.
  • شما متوجه خواهید شد که سگ آلفا روزبه‌روز به دنبال کنترل و مالکیت بیشتر بعضی چیزها از قبیل اسباب بازی ها ، محل خواب  و موارد دیگر می باشد .
  • تغییر رفتارهای گروه مشهود است، چرا که سگ آلفا در تلاش تغییر الگو و یا تعادل سلسله مراتب  از نگاه خودش است. بهتر است شما در اینجا مشخص کننده این تعادل باشید.
  • شما توجه بیشتری به سگ های دیگر نسبت به آلفا خواهید داشت. چرا که رانده شدن دیگر سگها از طرف آلفا برای شما خوشایند به نظر نمی رسد.

 

نکته:

  1.  هر اجتماعی دارای یک رهبر و یا آلفا می‌باشد که بسیار امر طبیعی است. زمانی که رفتارهای سگ آلفا شروع به نمایان شدن می کنند احتمال درگیری با دیگر سگ ها وجود دارد و نیز شما شاهد خواهید بود سگ آلفا از دستورها و یا فرمانهای دیگر اعضای خانواده پیروی نمی کنند و آنها را نادیده می گیرد در این زمان بسیار مهم است دوباره به حفظ تعادل جایگاه های اجتماعی آنها خود بپردازید.
  2. به هر حال  شما نمی توانید جلوی رفتارهای اجتماعی و غریزی سگ ها نسبت به انگیزه آلفا شدن در اجتماع شان را کاملاً برطرف کنید و جلوی آن را بگیرد زمانی که سرپرستی بیش از یک سگ را قبول کرده اید، بسیار مهم است جایگاه شما در  بالاترین سطح سلسله مراتب  اجتماعشان باشید، در واقع جایگاه آلفا از آن شما باشد تا بتوانید به راحتی سگها را کنترل کرده و محیط آرام بخشی را فراهم آورید.

منبع: www.dogtraininggeek.com.

مترجم: محمدرضا طالبی

درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.