مرداد, 1396 بدون نظر مراقبت و نگهداری, مقالات آموزشی
آموزش و تربیت سگ : در اطراف سگ ها مراقب فرزندان خود باشید

بدون تردید آوردن یک حیوان خانگی مثل گربه و سگ  هدیه ای شگفت انگیز برای اعضای خانواده می باشد. داشتن یک حیوان خانگی برای کودکان بسیار مفید است، زیرا آنها از سنین کم یاد می گیرند که چگونه مسئولیت‌پذیر باشد؛ با این حال بسیار مهم است، کودکان تجربه خوبی با حیوانات خانگی خود داشته باشند و تحقق آن  همواره نیازمند حمایت و مراقبت شما می باشد.

خوشبختانه تعداد برخورد های شدید سگها با کودکان از آمار بسیار کمی در کشور برخوردار است، اما برخورد ها با آسیب جدی همراه بوده است. برای حمایت از کودکان و حیوانات خانگی باید چگونگی برخورد و شناخت از رفتار آنها  به خصوص سگ ها را آموخت. و نیز به کوداکان بیاموزیم.  اغلب اوقات سگ ها از طرف سرپرستانشان به خوبی شناخته نمی‌شود و درنتیجه نمی توان به عنوان یک همراه خوب از آنها نام برد. دانستن نیاز های سگ با توجه به بررسی نژاد و خلق و خو آن بسیار مهم هست برخی از این نژادها مانند گروه سگ های کاری روزانه نیازمند فعالیت های فیزیکی و ذهنی زیادی می باشند.

سگها  معمولا به خوبی آموزش داده نشدند و اغلب یاد گرفتند که چگونه ناراحتی و عصبانیت خود را نشان دهند. این واکنش ها برخاسته از غریزه و همچنین از روابط قبلی سگها با صاحبان خود می باشد، برخی از آنها برای کنترل و محدود کردن سگ شان از صدای بلند و دعوا کردن به طور مداوم استفاده می‌کرده اند که موجب افزایش اضطراب و خشن شدن سگ شده اند. در این میان  سگها  یاد گرفته اند برای رسیدن به اهداف خود از صدای خود (خور کشیدن و یا واق زدن) استفاده کنند.

کودکان اغلب  هیچ ترسی از سگ ها ندارند

کودکان اغلب  هیچ ترسی از سگ ها ندارند و به راحتی در اطراف آنها بازی می کنند، ممکن است بعضی از این سگه ها با توجه به مشکلات پیشین از خلق و خوی خشنی برخوردار باشد، در این زمان احتمال آسیب رسیدن به کودک شما زیاد می باشد اکثر اوقات سگ ها قبل از هر اقدامی با نشان دادن علائمی چون خور کشیدن و یا دندان نشان دادن به کودکان هشدار می دهند که بیش از این به او نزدیک نشوند. در آن لحظه پدر و مادر کودکان نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و بهتر است بدانند احتمال وارد شدن آسیب جدی به کودکان افزایش یافته و باید از آن پیشگیری کنند؛  چرا که کودکان متوجه هشدار نشده و بیش از پیش به آنها نزدیک شده و یا بازی می‌کنند.

دانستن این که سگ منتخب شما چگونه بزرگ شده و آموزش دیده است، بسیار حائز اهمیت می باشد. البته پیدا کردن سرپرست قبلی آنها به خصوص اگر از پناهگاه های حمایت از حیوانات انتخاب شده باشد؛ دشوار است. همچنین توله ها در ابتدا به خوبی اجتماعی نمی شوند زیرا صرفاً برحسب طبیعت و غریزه خود فکر می کنند. برای اجتماعی کردن آنها نیاز به گذراندن آموزش های مقدماتی  و صرف زمان کافی برای تمرین به طور منظم را دارند. با کوتاهی در این امر، شاهد مشکلات رفتاری بهنگام رشد توله ها  خواهید بود. این کوتاهی ها موجب می‌شود که سگ شما تمایل بیشتری برای عصبانی شدن داشته چرا که شناخت کافی از همزیستی با انسان ها را ندارد و در این موقعیت خود را در شرایط سختی در کنار کودکان می یابد که می‌تواند همراه واکنش های نسبتا شدیدی باشد.

معمولا کودکانی که در کنار سگ ها بزرگ می شوند بهتر می آموزند که چگونه با سگها رفتارکنند و معمولا زمانی که با سگها مشغول بازی و وقت گذراندن هستند، از این دوستی لذت می‌برند و نیز بسیار خوشحال می باشند.

پذیرفتن این واقعیت که اکثر سگها به راحتی نمی‌تواند با کودکان و نوزادان کنار بیایند، دشوار است اما با آموزش و پیشگیری های لازم میتوانند برای فرزندان، دوستان خوبی به شمار بیایند و همواره رفتار مناسب و دوستانه ای با آنها  داشته باشند. به یاد داشته باشید سگ های بزرگ و عظیم الجثه می توانند به طور ناخواسته آسیب هایی از قبیل ناخن کردن و یا به زمین انداختن کودکان و نوزادان وارد کنند. پیشنهاد ما به شما این است که هیچ وقت آنها را باهم تنها نگذارید.

 

با توجه به آمار بیشترین گازگرفتگی هایی که برای کودکان رخ داده است، درناحیه صورت آنها بوده است

پدر و مادران آنها معتقد هستند به دلیل اینکه کودکان روبروی آنها ایستاده و ارتباط چشمی نزدیکی با سگها برقرار کرده اند این اتفاق رخ داده است؛ با توجه به طبیعت و غریزه سگها این رفتار به این معنی می باشد که کودکان شما در آن لحظه دندان های خود را  نشان داده و آنها را تهدید کرده اند؛ در نتیجه سگ ها رفتار متقابل و غریزی را انجام داده اند.

همچنین گفته می‌شود کودکان با سگ ها مشغول بازی و سرگرمی بوده اند و بر سر یک اسباب بازی با هم رقابت می کردند که حادثه ای رخ داده است. در این زمان سگها کاملا غریزی و به طور طبیعی در تلاش به دست آوردن اسباب بازی میباشند. در این مواقع از ادامه رقابت بین آنها جلوگیری کنید.

کودکان معمولاً سریع حرکت می کند

اکثر سگ ها به سختی می‌توانند نسبت به این عمل کودکان واکنشی نشان ندهند. آنها در این زمان دچار اضطراب و هیجان می شوند و نیز عامل های دیگری چون ناخن شدن توسط کودکان، رفتارهای خشن و سخت از طرف کودکان موجب افزایش ترس و استرس در سگها می‌شود. در موقعیت های مشابه این سگها فکر می‌کنند در شرایط سخت و اسفناکی گیر افتاده و  برای رسیدن به شرایط بهتر تلاش می کنند. یکی از اولین کارهایی که آنها انجام می‌دهند گرفتن فاصله بیشتر از کودکان است تا اضطراب شان را کاهش دهند. اما اگر کودکان دست از کار خود نکشند احتمال بروز برخورد های  شدید افزایش می یابد.

این بچه ها هستند که معمولا سگها را اذیت میکند

به یاد داشته باشید این بچه ها هستند که معمولا سگها را اذیت می کنند، البته بدون هیچ قصد و غرضی، درواقع کودکان با سگ ها بازی می کنند، اما نمی داند که چه کارهایی را نباید انجام دهند در این موقعیت ها اقداماتی از قبیل اینکه چرا کودکان قادر به تشخیص این نیستند که چه زمانی دست از بازی کشیده و یا به کدام قسمتهای بدن سگ نزدیک نشوند. در نتیجه با در نظر گرفتن این موارد احتمال بروز برخورد شدید افزایش می‌یابد.  اغلب سگها  با ضربه زدن و گاز گرفتن تلاش می کنند راهی برای اتمام این اذیت کردن و به نوعی مسخره کردن از طرف کودکان پیدا کنند.

کودکان بدون آنکه بدانند به سگ ها آسیب می زند.

کودکان همواره در حال یادگیری می باشند پس بهتر است تمام مواردی که در مورد سگها و همزیستی با آنها باید بدانند، معرفی  و آموزش داده شود.

کودکان بعضی مواقع با رفتارهای همچون بغل کردن بسیار محکم، گرفتن صورت آنها و کشیدن به طرفین و نیز کشیدن دم آنها که به خاطر حرکت کردن به طرفین برای کودکان جالب می باشد.  موجب  افزایش استرس و آسیب زدن به سگها می شوند. این اقدامت می تواند به دنبال خود آسیب های جدی برای کودکان داشته باشد.

به خاطر داشته باشید داشتن خاطراتی از این قبیل برای کودکان مناسب نیست، زیرا موجب افزایش ترس و عدم تمایل به وقت گذرندان با سگها ها را در پی خواهد داشت.

در نهایت

مهمترین کاری که شما به عنوان  پدر و مادر کودکان باید انجام بدهید این است که به فرزندان خود بیاموزید چگونه با سگ و یا حیوان خانگی رفتار کنند، آنها  نیازمند شناخت و تجربه هرچه بیشتر از همزیستی با آنها می باشند.

فارغ از نژاد سگ و یا خلق خوی آرام بغل کردن محکم ، کشیدن گوش و دم آنها از جانب کودکان موجب آسیب و عصبانیت سگ ها می شود.

هرگز به سگتان  این اجازه را ندهید که در رختخواب کودکان شما  بخوابند .

هیچگاه کودکان و فرزندان نوجوان خود را با سگ ها تنها نگذارید.

 

مترجم: محمدرضا طالبی

منبع: www.pets4homes.co.uk.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.