جرمن شفرد - German shepherd

معرفی

جرمن شفرد (چوپان آلمانی) یکی از پرطرفدار ترین نژادهای جهان هستند و به طور مداوم برای سال های زیادی به کار گرفته شده اند. آنها در گروه کار و فوق العاده وفادار و هوشمندمی باشند. GSD نه تنها یک انتخاب عالی به عنوان یک حیوان خانگی است، بلکه در محیط کاری بسیار متنوع است. در طول سالها، این نژاد توسط نیروهای پلیس در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفته است؛ آنها به دلیل هوش، هوشیاری، انعطاف پذیری، استقامت و مهارت های فوق العاده خود نقش مهمی در ارتش دارند.
چوپان آلمانی مهربان، شجاع و یک سگ زیبا و باوقار است آنها نیاز به تحرک روحی و تمرین جسمانی زیادی دارند تا واقعا شاد باشند، سگ هایی به خوبی متعادل هستند. همچنین باید به طور صحیح آموزش داده شوند و بدانند که آلفا کیست، آنها هرگز خوشحال تر از زمانی نیستند که در جایگاه راهنما و هدایت کننده صاحبان خود باشند و از آنها مراقبت می کنند.جرمن شفرد در گروه سگ های گله قرار می گیرد.

در پی دانستن چگونگی پیدایش این نژاد نظریه های مختلفی وجود دارد و به اعتقاد برخی پرورش دهندگان این نژاد نتیجه آمیزش گونه های مختلف از سگ های گله آلمانی است و برخی آن ها را حاصل آمیزش سگ گله با گرگ می دانند به عقیده برخی محققان در اوایل دهه 1900 یک افسر شوالیه ارتش المان به نام ماکس فون استفان در یک برنامه پرورش سگ نژادهای مختلفی از سگ های محلی و نگهبان را ترکیب کرده و این نژاد را را به وجودآورده است. ولی به یقین وبدون در نظر گرفتن منشا پیدایش آنها، اولین بار در سال 1882 در شهر هانور المان اولین سگ ژرمن شپرد با موهای بلند به نمایش گذاشته شد و در سال 1889 اولین نمونه مو کوتاه این سگ با خصوصیات سگ های فعلی این نژاد در معرض دید عموم قرار گرفت معروفیت این نژاد به داستان های قهرمان بازیهایش در عملیات امداد و نجات صلیب سرخ و نیروی پلیس بعد از جنگ جهانی اول باز میگردد. این نژاد اصالتا یک سگ چوپان است که در طی سالها نگهداری و پرورش به قابلیت های عملیاتی زیادی دست پیدا کرده است.

ارتفاع : در نرها 65 – 60 سانتی متر، در ماده ها 60 – 55 سانتی متر
وزن: در نرها 40 – 30 کیلو گرم، در ماده ها 32 – 22 کیلو گرم
جرمن شفرد از لحاظ ظاهری حیوانی تنومند با چهره ای مغرور است و هوش و ذکاوت زیادش از نوع نگاه مهربان و در عین حال پر ابهتش قابل درک است. سگ های این نژاد به طور کلی دارای بدنی نیرومند عضلانی و متوازن بوده و بین رشد قسمت جلویی وپشتی بدن تعادل چشم نوازی مشاهده میشود. عضلات قوی و استخوان بندی محکمی داشته و دارای پیشانی کمی محدب با قیافه ای استخوانی و قوی هستند که آدمی را تحت تاثیر قرار میدهند سر حیوان نر مشخصا مردانه و در ماده کاملا زنانه است چشم ها با اندازه متوسط و بادامی شکل کمی به صورت مایل قرار گرفته و بیرون زده نمیباشد .گوشها تا سن 4تا 6 ماهگی و گاهی بیشترافتاده و آویزان بوده و بعد از آن به شکل متعادل ایستاده و راست شده و حالت نوکدار پیدا میکند گوشها با جمجمه متناسب بوده در ناحیه قاعده ای پهن شده و به سمت جلو باز است و در زمان دقت و توجه حیوان حالت ایستاده کاملی به خود می گیرد پوزه قوی و کشیده بوده و خط فوقانیش موازی با خط فوقانی جمجمه میباشد بینی سیاه رنگ است و غیر سیاه بودن آن نشانه وجود ناخالصی نژادی محسوب میشود. گردن قوی عضلانی و کشیده است و اندازه آن متناسب با سر بوده فاقد چین خوردگی های شل پوستی میباشد جدوگاه بلند تر از سطح عقب بوده و دارای شیبی به سمت سطح تراز پشتی میباشد. پشت صاف بوده و بدون هیچ پستی و بلندی به خوبی رشد یافته و نسبتا کوتاه است سینه از جناغ شروع شده است که کاملا پر و مستحکم و جادار بوده، فضای زیادی برای شش و قلب در بر داشته و به سمت پایین وبین پاها امتداد میابد. دم پر مو است و به شکلی صاف از کپل شروع شده وبه سمت پایین میرود و در زمان استراحت حیوان اویزان است دست ها و شانه ها عضلانی بوده و ران عریض و محکم میباشد.
یک سگ جرمن شفرد، سگی یورتمه رو است و ساختار بدنش طوری تکامل یافته است که نیازهای کاری اش را برطرف کند. راه رفتن یک حیوان اصیل، کشیده، ارتجاعی، زیبا و بدون تقلا، نرم و دارای وزن است که حداکثر میزان راه را با حداقل قدم برداشتن طی می کند با هماهنگی و توازن به گونه ای حرکت می کند که همانند حرکت ممتد یک ماشین خوب و روان به نظر می آید. راه رفتن معمولی ، نرم و مداوم است و با قدرت زیاد بخش پشت بدن حمایت می شود در حال یورتمه کامل، بخش پشتی باید محکم موزون باقی مانده، بدون تاب خوردن ، پیچ خوردگی، حرکت شلاقی باشد.
پوشش:یک ژرمن شپرد ایده آل پوششی دو لایه صاف خشن با طولی متوسط می باشد که نزدیک بدن خوابیده است قسمت های سر همچون بخش داخلی گوش ها وقسمت جلویی صورت همچنین پاها وپنجه ها با موهای کوتاهی پوشیده شده ولی گردن دارای موهای بلند تر و ضخیم تر است. قسمت پشت دست ها و پاها تا حدودی موهای بلند تری دارد که به سمت مفصل دست و پا کشیده میشود. سگ های جرمن شفرد رنگ های متغیری دارند و بسیاری از رنگ ها در انها مجاز شمرده میشود ولی به طور کلی رنگ انها اغلب مخلوطی از مشکی تا خاکستری به همراه رگه های کرم بلوطی و طلایی است رنگ های ابی جگری و سفید یک دست از علائم ناخالصی نژادی محسوب میشود.در ناحیه شکمی سر و بخش داخلی دست و پاها رنگ پوشش زرد-خاکستری ویا بلوطی دیده میشود موی بدن ممکن است بلند و ضخیم باشد.

چوپان آلمانی به خاطر هوش بالا، هوشیاری و وفاداری خود مشهور هستند. با این حال، آنها بهترین انتخاب برای صاحبانی که تجربه اولین سگ را خواهند داشت نیستند، زیرا آنها نیاز آموزش و فعالیت های بسیار دارندو صاحب آنها باید در جایگاه سگ آلفا باشد چراکه آنها می توانند رفتار های غالب را شروع کنند و منجر به مشکالتی شوند.
از آنجایی که آنها خیلی باهوش هستند، به سرعت یاد می گیرند و این شامل گرفتن «عادت های بد» است که به راحتی امکان پذیر است.
این سگ ها به خوبی به آموزش مثبت پاسخ می دهند، زیرا آنها به واسطه طبیعت بسیار هوشیاری که دارند به راحتی می توانند به تمرین ها ادامه دهند.

جرمن شفرد ها نیاز به صاحبانی دارند که زمان کافی به آنها اختصاص دهند. با آنها باید روزانه حداقل 2 ساعت تمرین کرده و تحرکات ذهنی زیادی داشته باشند تا از شخصیت هایی واقعا شاد و متعادل برخوردار باشند. زندگی در آپارتمان برای آنها بسیار دشوار است و در بهترین حالت، باید یک باغ امن و مناسب داشته باشند تا بتواند به هر اندازه که ممکن است از آن اسفاده کنند.
جرمن شفرد یکی از بهترین و پرطرفدار ترین سگ ها در این سیاره است و یک سگ ایده آل برای خانواده ها و یک سگ کاری می باشد.

جرمن شفرد به دلیل خصوصیات اخلاقی منحصر به فردش برای انجام انواع کارها مورد تعلیم و تربیت قرار گرفته است ودر نواحی مختلف جهان به دلیل جثه قوی هوش بالا و محاسن اخلاقی استثنایی اش از آن به عنوان نگهبان, سرباز در جنگ ها, غریق نجات در رودخانه ها ودریا ها , نجاتگر بهمن زدگان در کوه های پر از برف و یا جهت نجات دادن افراد به دام افتاده در اتش سوزی ها و زمین لرزه ها و نیز به عنوان سگ پلیس جهت ردیابی رد پای مجرمان استفاده میشود. از آنجایی که سگ های ماده ژرمن شپرد حیواناتی صبور و ارام هستند از ان ها به منظور راهنمایی و هدایت نابینایان نیز استفاده میشود. به دلیل هوش بالای این نژاد برای داشتن هرچه بهتر ژرمن شپرد نیاز به آموزش های مکرر و منظم می باشد. و آگر بطور صحیح آموزش داده شوند بسیار پاسخگو بوده و به طور منحصر به فردی آموزش ها را اجرا می کند.

جرمن شفرد نسبت به صاحب خود مهربان بوده و با کودکان به راحتی ارتباط بر قرار کرده این نژاد شخصیتی ممتازی داشته، با وجود داشتن بی باکی جسارت و اعتماد به نفس بالا در برخورد با دشمنان در مقابل صاحب خود بسیار فروتن و مودب است.

بخاطر داشته باشید تمامی ملاقات با حیوانات خانگی و حیوانات دیگر باید به آرامی و با دقت انجام شود تا اطمینان حاصل شود که همه چیز خوب و آرام می باشد و خطر بروز هر گونه رفتار تهاجمی کاهش یابد.

برای مشاوره بیشتر لطفا مقاله ما در اطراف سگها مراقب فرزندان خود باشید را مطالعه کنید.

طول عمر جرمن شفرد 14 – 10 سال می باشد. از مشکلات سلامتی این نژاد می توان به هیپ دیسپالزی(Dysplasia Hip) ،دیسپلازی آرنج ، پوسیدگی ویا پیچ خوردگی معده و صرع نام برد.

مانند تمامی سگها جرمن شفرد هم نیاز به مراقبت های منظم از قبیل برس کشیدن و شست شو مناسب را دارد تا مطمئن باشیم که سلامت پوشش و پوست آنها در بالاترین سطح قرار دارد. همچنین باید روزانه ورزش کند تا اطمینان حاصل شود که آنها سالم باقی خواهند ماند.با این حال، آنها به حمام زیادی نیاز ندارند که متاسفانه اغلب صاحبان این کار را انجام می دهند و می توانند منجر به تغییر تعادل PH طبیعی بدن آنها شوند و منجر به آلرژی پوستی می شوند. لازم بذکر است غذای مناسب و با کیفیت که تمام نیازهای تغذیه ای آنها را در طول زندگی برآورده کند، در اختیارشان قرار گیرد.

جرمن شفرد ها حداقل یک بار یا دو بار در روز به مدت یک ساعت پیاده روی و همچنین به مقدار زیادی تحریک ذهنی نیاز دارند و باید تمرینهای روزانه منظم انجام شود. این سگ ها در یادگیری چیزهای جدید پیشرو هستند و همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از شیک ترین سگ ها در این سیاره هستند. آنها یک انتخاب عالی برای افرادی هستند که دوست دارند فعالیت هایی همچون طبیعت گردی و کوهنوردی داشته باشند.

منبع: www.pets4homes.co.uk .

مترجم و گردآورنده: محمدرضا طالبی

ویژگی ها

سازگاری 60%
سایز 80%
فعالیت 100%
آموزش پذیری 100%
ریزش مو 80%
مراقبت از مو 60%
زندگی در آپارتمان 60%
واق واق کردن 80%
دوستی با گربه 60%
دوستی با کودکان 100%
دوستی با سگ ها 40%
سلامت 60%
تحمل تنها ماندن 40%
هوش 100%
توانایی نگهبانی 100%

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.