بردر کولی - Border Collie

معرفی

بردر کولی – Border Collie یکی از هوشمند ترین سگ ها در این سیاره است، بردر کولی در کنار چوپان ها در انگلستان و هم در نقاط دیگر جهان کار کرده است. بردر کولی ، شخصیت های ورزشی و پر انرژی دارند و در زمان های قدیم به “همنشین قدیمی” معروف بوده اند. بردر کولی توسط آدام تیلف به شهرت خوبی رسید.

این نژاد در گروه سگهای گله قرار می گیرد.

همانطور که از نام آنها مشخص است، بردر کولی از شمال نیومبرلند در مرزهای اسکاتلندی سرچشمه می گیرد. آنها برای کار با چوپان و گله های گوسفند پرورش داده شدند. نام آنها برای اولین بار در سال 1900 مورد استفاده قرار گرفت، زمانی که جیمز رید، دبیر انجمن بین المللی گوسفند، این سگ ها را به عنوان بردر کولی ثبت نام کرد تا بتوانند از دیگر نژادهای کولی که قبلا در لیست خود ثبت شده بودند، متفاوت باشند.
این سگها به دلیل هوش و ذکاوتشان بسیار مورد توجه قرار گرفته اند، همچنین برای توانایی ذاتی آنها برای گله داری.

این نژاد برای اولین بار در باشگاه سگ ها در شمال ویلز در سال 1873 ثبت شده است. سگی به نام “Old Hemp” موفق به کسب جایزه بزرگ در شمال ولز شد و به لطف هوش و نحوه کار او با گوسفند و برای پیروزی در بسیاری از رقابت های برتر در سراسر کشور در کلاس های بهترین مربیان آن زمان حضور یافت. بردر کولی ابتدا توسط باشگاه لانه زنبور عسل به عنوان یک نژاد مستقل در سال 1977 هنگامی که اولین سازمان استاندارد نژاد تاسیس شد، به رسمیت شناخته شد. یک سال پس از آن در سال 1978 اصلاح شد. امروز، بردر کولی می تواند در بسیاری از کشورهای جهان کار کند و همچنین با توجه به طبیعت دوست داشتنی، صادقانه و پر انرژی خود نیز انتخاب مناسبی به عنوان سگ های همراه و حیوانات خانگی می باشند. بردر کولی بخاطر تمایل خود به کار در کنار انسان مشهور است و این یکی دیگر از دلایلی است که این نژاد را از محبوب ترین سگ های کار در دنیا معرفی می کند.

ارتفاع : نر 56– 48سانتی متر، ماده 53- 46سانتی متر

وزن: نر 20– 14کیلو گرم، ماده 19- 12کیلو گرم

بردر کولی سگ های بسیار زیبا هستند، همیشه هوشیار و آماده برای اطاعت از دستورات شما می باشند. آنها جثه ای متوسط ​​دارند و دارای پوشش دولایه می باشند جنس موها می تواند ضخیم یا نازک باشد. بردر کولی دارای رنگ های متنوعی می باشد، اما شناخته شده ترین رنگ در سراسر جهان سیاه و سفید می باشد.
اغلب بینی سیاه می باشد ودر پوشش قهوه ای می تواند رنگ شکلاتی داشته باشند.

چشمان بیضی شکل و قهوه ای هستند، در برخی از آنها که پوشش روشن دارند، آبی رنگ است.
گوش ها متوسط ​​ و روی سر ایستاده یا نیمه راست هستند. دندانهای بالا و پایین به صورت منظم همپوشانی دارند. گردن قوی و عضلانی است و در محل اتصال شانه ها پهن می شود.
پاها قوی، مستحکم و دستها تنومند می باشند و نیز سینه عضلانی واستوار است بطوری که به خوبی بدنی ورزشی ای قابل مشاهده است .
بردر کولی، همانطور که قبلا ذکر شد، در رنگ های مختلف و ترکیب رنگ های متنوع ای وجود دارد،

رنگ های دیگر عبارتند از:
سیاه سفید، سه رنگ سیاه، سیاه و سفید و قهوهای مایل به زرد، سفید ابی، آبی سفید و قهوهای مایل به زرد، قهوه ای و سفید ، قهوه ای سفید و قهوه ای، شکلاتی و سفید، کرم رنگ، قرمز سفید، قرمز سفید و قهوهای مایل به زرد.
شایان ذکر است تمام مرزهای رنگ ها بارز می باشد

بردر کولی به عنوان یکی از هوشمند ترین سگ ها شناخته می شود. دارای غریزه بسیار قوی برای آموزش، تمرین و کار در کنار انسان ها هستند، آنها همیشه هوشیار و آماده به فرمان می باشند. این امر باعث شده است نژاد بردرکولی نه تنها در محیط کاری ( گله گوسفند) بلکه به عنوان سگ جستجو و نجات، ردیاب نیز شناخته شود. آنها همیشه در نمایش ها و مسابقات خود را علاقه مند نشان می دهند و نیاز به فعالیت زیاد فیزیکی و ذهنی در روز دارند و همچنین بسیار مشتاق یادگیری هستد. آنها برای خانواده هایی که محیط کمی برای نگهداری دارند مناسب نیستند. آموزش بردر کولی نیازمند شروع به موقع در سنین نوجوانی می باشد که موجب شکل گیری شخصیت خوب و درستی شود و نیز آموزش ها را در مسیر درست و منظمی ایجاد شود. آنها از گذرندان وقت کنار سرپرست خود و خانواده بسیار لذت می برند. بردر کولی ها به آلفا شدن تمایل دارند و می توانند به راحتی رهبری جامعه خودشان را به عهده بگیرند. زیرا هوش و چابکی کافی را برای آلفا شدن دارند.

آنها سگ مناسبی برای افرادی که تجربه مراقبت از سگ را نداشته اند، نیستند. همچنین سگهای مناسبی برای آپارتمان نیستند.

بردر کولي یکی از نژاد هایی است که در صدر باهوش ترین سگها قرار می گیرد آنها همیشه آماده آموزش می باشند و از انجام فرمانهای شما خشنود می شوند. گاهی می توانند از خلق و خوی نسبتا خشنی برخوردار باشند اما به این معنی نیست که نمی توانند متمرکز آموزش ها شوند و فرمانها را نا دیده بگیرند.
با این حال، مانند تمام سگ های باهوش، آموزش و تربیت بردرکلی باید زود تر شروع شود تا همواره سگی سرحال و خوبی باشند. تمرین کردن با یک بردر کولی جوان بسیار ضروری است. آنها پاسخ فوق العاده خوبی به تقویت مثبت دارند.

برای اولین دستورات موارد زیر پیشنهاد می شود:

درک مثبت ومنفی
نشستن
ماندن
خوابیدن
رهاکردن اجسام
ببین

بردر کولی ها همیشه یکی از بهترین انتخاب ها به عنوان سگ خانگی می باشد و بخوبی می داند با کودکان چگونه رفتار کند. آنها سگ خوبی برای خانواده هایی که غلاقمند به بیرون رفتن از خانه همراه سگشان هستند، می باشند. آنها معمولا از خانواده به خوبی مراقبت می کند و نسبت به حیوانات دگیر می تواند خشن برخورد کند. این بدین معناست که باید اجتماعی شدن را هرچه زود تر آغاز کرد.

برای مشاوره بیشتر لطفا مقاله ما ” در اطراف سگها مراقب فرزندان خود باشید ” را مطالعه کنید.

میانگین امید به زندگی یک بردر کولی 10 تا 14 سال است. بردر کولی ها در مجموع یک نژاد سالم و قوی هستند، اما مانند بسیاری دیگر از نژادهای خالص، آنها از برخی شرایط ارثی رنج می برند که بیشترین تاثیر را بر روی نژاد دارند.

سندرم ناتوفیلد تپنده (TNS)
Lipofuscinosis Ceroid یا بیماری ذخیره سازی (CL)
مشکلات چشمی
صرع
دیسپلازی

مانند تمامی سگها بردر کولی هم نیاز به مراقبت های منظم از قبیل برس کشیدن و شستشو مناسب می باشد تا مطمئن باشیم که سلامت پوشش و پوست آنها در بالاترین سطح قرار دارد. همچنین باید به طور منظم روزانه ورزش کنند تا اطمینان حاصل شود که آنها سالم باقی خواهند ماند.

با توجه به تراکم و ضخیم بودن موهای بردر کولی نیاز بیشتری به برس کشیدن نسبت به نژاد های دیگر را دارد.همچنین بهتر است که گوش های سگ را بررسی کرده و آنها را در صورت لزوم پاک کنید و بطور هفتگی آنها را برس بکشید. لازم بذکر است غذای مناسب و با کیفیت که تمام نیازهای تغذیه ای آنها را در طول زندگی برآورده کند، در اختیارشان قرار گیرد.

مقدار مواد غذایی که توله سگ بردر کولی باید روزانه تغذیه می شود به شرح زیر است:

1 ماهه – 153 گرم تا 238 گرم بسته به رشد توله سگ
2 ماهه – 179 گرم تا 292 گرم بسته به رشد توله سگ
3 ماهه – 191 تا 318 گرم بسته به رشد توله سگ
4 ماهه – 194 تا 339 گرم بسته به رشد توله سگ
5 ماهه – 194 گرم تا 361 گرم بسته به رشد توله سگ
6 ماهه – 157 گرم به 325 گرم بسته به رشد توله سگ
7 ماه – 199 تا 257 گرم بسته به رشد توله سگ

همانطور که قبلا ذکر شد، بردر کولی نژادی با انرژی بالا هستند که نیاز به حداقل 2 ساعت تمرین در روز را دارند، آنها همواره از گذرندان وقت با سرپرستانشان در خارج از خانه و یا در تمرینات لذت می برند.در بازی ها و آموزش های بردر کولی باید تعداد زیادی تحریک روانی که واقعا شاد و کارآمد هستند، بکار رفته باشد.

منبع: www.pets4homes.co.uk .

مترجم و گردآورنده: محمدرضا طالبی

ویژگی ها

سازگاری 60%
سایز 80%
فعالیت 100%
آموزش پذیری 100%
ریزش مو 80%
مراقبت از مو 60%
زندگی در آپارتمان 60%
واق واق کردن 80%
دوستی با گربه 60%
دوستی با کودکان 100%
دوستی با سگ ها 40%
سلامت 60%
تحمل تنها ماندن 40%
هوش 100%
توانایی نگهبانی 100%

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.