یورک شایر تریر - Yorkshaire Terrier

معرفی

یورکشایر تریر سگ های کوچکی هستند که دارای موهایی نسبتا بلند، زیبا و ابریشمی هستند. آنها ممکن است کوچک به نظر برسند و به عنوان نژاد اسباب بازی طبقه بندی شوند، اما یورکی ها از سلامت و سازگاری خوبی برخودارند. آنها ابتدا در انگلستان به مردم معرفی شدند و به لطف زیبایی و جنب و جوش بامزه شان توانستد محبوبیت جهانی بدست آورند.

یورک شایر تریر یک سگ دست آموز بسیار زیبایی است که از زمان ملکه ویکتوریا شناخته شده ld fhan. برای اولین بار درسال ۱۸۶۱ در انگلستان تحت عنوان Borken- haired- Scotch Terrier به معرض نمایش قرارگرفت.

اما در سال ۱۸۷۰ نام یورک شایر تریر بر آن اطلاق گردید. این نژاد دراثر آمیختگی نژادهای اسکاتلندی وانگلیسی در قرن نوزدهم بوجود آمده است.

ارتفاع : در نرها 20 سانتی متر، در ماده ها 20 سانتی متر
وزن: در نرها  2 . 3 کیلو گرم، در ماده ها 2 . 3 کیلو گرم
این نژاد بسیار کوچک و چابک می باشد  آنها دارای موهای بلند و ابریشمی هستند، سر آنها بسیار کوچک و ریزه اندام است و دارای یک بینی زیبا و نوک پوزه کوتاه و خرد شده اند. چشمان آنها متوسط و تیره هستند که همیشه در آنها درخشندگی بچشم می خورد. .
آنها دارای یک فک قوی هستند و دندانهای بالای آنها به صورت منظم با دندانها پایین همپوشانی دارند. پوزه طول زیادی ندارد، بینی سیاه رنگ است و چشمها دارای اندازه متوسط ، تیره رنگ و تیز بین بوده، گوشها کوچک ، Vشکل که حالت افراشته داشته و از هم فاصله زیادی ندارد دم کوتاه یا متوسط است و کمی بالاتر از سطح بدن قرار می گیرد. رنگ خاکستری سرتاسر بدن را از پشت گردن تا قاعده دم می پوشاند ، موهای انتهای دم دارای رنگ تیره تری می باشند. و موهای سر دارای رنگ برنزی مایل به طلایی است.

یورکشایر بهترین انتخاب برای صاحبانی که برای اولین بار سرپرستی سگی را بعهده گرفته اند، می باشد چرا که آنها بسیار باهوش و مشتاق به ایجاد رابطه اند، به این معنا که آنها سگهایی فعال و آموزش پذیری هستند و شما به آسانی از عهده آموزش بر خواهید آمد. یورکی ها معمولا یک پیوند قوی با یک فرد در خانواده ایجاد می کنند و از آنها بسیار محافظت می کنند.

نکته ای که صاحبان باید در نظر داشته باشند این است زمانی که یورکی ها با حیوانات کوچک و بزرگتری برخورد می کنند اگر این ملاقات تنش زا باشد آنها بدون هیچ تردیدی از تمام توانایی خود برای دفاع کردن استفاده می کنند .
آنها بسیار مهربان هستند، اما در مورد اطفال خوب نیستند، مگر اینکه با هم رشد کرده باشند. لازم به ذکر است که با توجه به کوچک و ظریف بودن یورکی ها، آنها در معرض خطر شکستن استخوان می باشند.

یورک شایر یک سگ کوچولو و بسیار باهوش است و همیشه مشتاق یادگیری به این معنا که آموزش آنها آسان است. با این حال، آموزش وتربیت یورکی ها باید از همان ابتدا شروع شود زمانی که آنها بسیار جوان هستند. آموزش آنها همچنین باید منظم باشد که با صبر و هدایت درست، یک یورکشایر می تواند به سرعت یاد بگیرد و جایگاه خودرا در خانواده پیدا کند.
برای توله های یورکی بسیار مهم است که از سن نوجوانی به خوبی آموزش داده شوند ودر موقعیت های جدید به افراد و دیگر حیوانات معرفی شوند. این بهترین راه برای پرورش رفتارهای خوب این سگ های کوچک و پر شور است.

اگر چه این نژاد یک سگ مهربان و دوستی خوب هست ، اما بهترین انتخاب برای خانواده هایی که کودکان بسیار کوچکی دارند نیست، اگر یک توله سگ با بچه ها بزرگ شده باشد، معمولا مشکلی وجود ندارد. با این حال، هر گونه تعامل بین یورکی ها و کودکان باید توسط یک بزرگسال کنترل شود تا اطمینان حاصل شود که زمان بازی بیش از حد خشن نیستند
یورکی ها با گربه ها درصورتی که با هم رشد کرده باشند، به راحتی زندگی می کنند اما آنها نباید در اطراف حیوانات خانگی و حیوانات کوچکتر مورد اعتماد قرار گیرند، زیرا غریزه قوی آنها برای شکار ممکن است نتایج فاجعه بار ایجاد کند.

طول عمر یورک شایر 16 – 13 سال می باشد. از مشکلات سلامتی می توان به سوء تغذیه، عفونت چشم ها، مشکلات دندانپزشکی، و بطور معمول مشکل زایمان در ماده ها را نام برد

مانند تمامی سگها یورک شایر هم نیازمند مراقبت های منظم از قبیل برس کشیدن و شست شو مناسب می باشد تا مطمئن باشیم که سلامت پوشش و پوست آنها در بالاترین سطح قرار دارد. همچنین باید روزانه ورزش کنند تا اطمینان حاصل شود که آنها سالم باقی خواهند ماند.یورکی ها باید بطور منظم و روزانه برس کشیده شوند. همچنین مهم است که گوش های سگ را به صورت منظم بررسی کنید و آنها را در صورت لزوم پاک کنید. اگر موم بیش از حد مجاز در گوش های سگ ایجاد شود، می تواند منجر به عفونت دردناکی شود. لازم بذکر است غذای مناسب و با کیفیت که تمام نیازهای تغذیه ای آنها را در طول زندگی برآورده کند، در اختیارشان قرار گیرد.

یورک شایر ها سگهاسی با انرژی بالا نیستند و روزانه نیاز به 30 دقیقه ورزش را دارند. آنها بسیار باهوش هستند و باید تحرک زیادی داشته باشند تا واقعا شاد بنظر برسند. بهتر است صبح ها و عصر ها به پیاده روی کوتاه برده شوند تا  انرژی خود را با ایجاد خرابی هایی در اطراف خانه تخلیه نکنند.

ویژگی ها

سازگاری 60%
سایز 20%
فعالیت 60%
آموزش پذیری 80%
ریزش مو 20%
مراقبت از مو 80%
زندگی در آپارتمان 100%
واق واق کردن 60%
دوستی با گربه 60%
دوستی با کودکان 40%
دوستی با سگ ها 60%
سلامت 40%
تحمل تنها ماندن 20%
هوش 80%